“Dünya Medyasında Çanakkale Savaşları 1915” Kitabı Yayınlandı

“Dünya Medyasında Çanakkale Savaşları 1915” Kitabı Yayınlandı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Halil Ersin Avcı’nın araştırıp Türk ve Dünya tarihine kazandırdığı, Park Onyedi Evleri’nin de ana sponsoru olduğu “Dünya Medyasında Çanakkale Savaşları 1915” adlı 225 sayfalık kitap yayımlandı.

Tarihin tozlu sayfalarından gün yüzüne çıkan bu esere katkıda bulunmaktan büyük bir onur ve gurur duyuyoruz… Başta yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ve aziz şehitlerimizin ruhlarına, tüm Çanakkale sevdalılarına ve Türkiye Cumhuriyeti tarihine armağan olsun…

Türk tarihinin en önemli cephelerinden biri olan Çanakkale Cephesi’ndeki savaş henüz televizyon, radyo ve internetin olmadığı bir dünyada nasıl yankı bulmuştu dersiniz? Elbette sadece karada, havada ve denizde olmakla kalmamış, yazılı basının satırlarında ve görsel basının çizgilerinde de derin çatışmalar yaşanmıştı.

İşte Çanakkale Savaşları ile ilgili dünya basınında yayınlanmış söz konusu binlerce karikatür, propaganda afişi, illüstrasyon ve kartpostal türü betimlemenin Türkiye’yi ilgilendiren sekiz yüzden fazlası 10 yıllık bir çalışmanın neticesinde bir araya getiriliyor!

Dönemin gözde medya unsuru gazetelerde yayınlanan bu görsel zenginlik üzerinden İttifak ve İtilaf devletlerinin medya cephesindeki savaşını incelemeye ne dersiniz? Bu savaşta silah; kılıçtan keskin kalem ve yerinde kullanıldığında mermiden daha etkili olan fotoğraf, karikatür, illüstrasyon, propaganda afişi ve kartpostallar olacak!

Halil Ersin Avcı’nın uzun yıllarını verdiği bu değerli çalışma; kronolojik sırayla ve Türkçe-İngilizce açıklamalarıyla Çanakkale Savaşı’nın bambaşka bir yönünü evinize taşıyacak; 100 Yıl Önce Dünya Medyasında Çanakkale Savaşları.

ÜST